Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum se poate sista o pensie de intretinere daca ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum se poate sista o pensie de intretinere daca majorul a terminat si masterul?

buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, daca se poate.
In anul 2008, fiica sotului meu si-a dat tatal in judecata pentru pensie de intretinere.
In prezent, sotul meu plateste pensie de intretinere, dar in vara acestui an, Alexandra (pentru ca asa o cheama) termina masterul. Ce trebuie facut pentru a sista pensia de intretinere? Trebuie sa solicitam instantei sistarea pensiei de intretinere? Daca din toamna se inscrie la alta facultate ramane valabila sentinta din 2008 sau trebuie sa infiinteze alta cerere in instanta?
Care este varsta pana la care poate primii pensie de intretinere?

Astept cu interes raspunsul dvs. si va multumesc anticipat
Vârsta până la care copilul major aflat în continuarea studiilor poate beneficia de pensie de întreţinere nu poate depăşi 25 de ani. După această vârstă, pensia de întreţinere poate fi acordată până cel mai târziu la împlinirea vârstei de 26 de ani, numai dacă majorul, aflat în continuarea studiilor, urmează cursurile unei unităţi superioare de învăţământ cu o durată a studiilor mai mare de 5 ani.

Pentru sistarea pensiei se poate face o actiune in instanta avand acest obiect.
Va multumesc mult pentru raspunsul dvs..
In cazul in care se inscrie de la toamna la o alta facultate (la cea de-a 3a facultate) trebuie sa inainteze o alta cerere in instanta sau ramane valabila sentinta din 2008).
Mentionez ca pensia de intretinere pe care o obtine de la sotul meu este destul de mare si cu siguranta se va inscrie la o alta facultate .

va multumesc din nou.