Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita si contaminarea creditelor
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita si contaminarea creditelor

Am un credit de nevoi personale din 2007 la banca P.
Apoi in 2008 am facut un credit ipotecar la banca VB .
In prezent cele doua rate insumate au valoarea fix cat venitul meu. Sotul e lefter.

Acum 3 saptamani am depus cereri de restructurare a creditelor la amandoua.
La banca P am restante. La VB sunt bun platnica .Banca P nu vrea sa restructureze, pana nu vede ce imi ofera ca restucturare VB.

1. Ma suna banca P si ma ameninta ca daca imi declara creditul scadent, apoi va cere lui VB sa ma execute ( declarand scadent si pe cel ipotecar), si VB ma va executa, chiar daca eu sunt buna platnica la VB. Conform normelor lor asta se cheama contaminarea creditelor. Se mai poate asa ceva? Citeam ca BNR a renuntat la aceasta regula cu contaminarea.#-o

2. Banca P zice ca , obtinand o hotarare judecatoreasca de executare a mea, ea poate executa orice imi apartine, popri orice venit, oricand, nu poate interveni nicio prescriptie, cat este vorba de o hotarare judecatoreasca. Ce sa cred?
Daca la banca P aveti restante se poate ca aceasta sa initieze procedura de executare silita impotriva dvs. Nu au nevoie de hotarare judecatoreasca pentru ca contractele de credit sunt titluri executorii, iar ele vor fi supuse doar incuviintarii spre executare silita. Prescriptia intervine in termen de 3 ani de la data la care creanta era scadenta, iar in acest interval creditorul nu a initiat nici un fel de actiune in vederea recuperarii creantei sale.