avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2008 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Daca mi-am schimbat adresa din cartea de identitate ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Daca mi-am schimbat adresa din cartea de identitate trebuie sa preschimb permisul de conducere?

Buna seara,

daca mi-am schimbat adresa din buletin iar permisul de conducere este cu adresa veche....este cazul sa il schimb?
ma refer la permis.
Am permis dar nu am condus niciodata.
Oare voi primi amenda cand voi merge la un moment dat sa il schimb, la expirarea acestuia, in 2015?
Cel mai recent răspuns: ContSters201854 , utilizator 11:37, 14 Martie 2012
In conformitate cu prevederile HG 1391 din 2006 permisul de conducere auto se preschimba la modificarea datelor de identificare ale posesorului.
Nu veti primi amenda cand il veti preschimba, n-are rost sa-l preschimbati acum, daca tot nu conduceti.
multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare buletin, schimbare permis bogdanblue bogdanblue Buna, Doresc sa imi schimb adresa din buletin si as dori sa stiu daca trebuie schimbat si permisul de conducere in acelasi timp. Mentionez ca permisul este ... (vezi toată discuția)
Preschimbare permis, obligatorie sau nu remus_agigea remus_agigea Buna ziua, De curand mi-am schimbat domiciliul si de asemeanea si cartea de identitate. Prceizez ca sunt posesor de permis de conducere, permis care in accest ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala logdan logdan in data de 08.01 2011 am fost oprit intro localitate de un agent de politie pentru control si mi sa itocmit un proces verbal deoarece numaru locuintei de ... (vezi toată discuția)