Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil cu tata francez
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil cu tata francez

Buna ziua,

am mare nevoie de ajutorul dvs. Sunt romanca si traiesc in FRanta de un an. Nu am reusit sa-mi gasesc un job si ca atare am venit in RO la fiecare 3 luni, asa cum cere legea. sunt insarcinata si tatal copilului este francez.
1) Daca voi naste pe teritoriul Fr si tatal il va declara, copilul meu va avea cetatenie franceza?
2) in cazul in care ma voi casatori cu tatal, la cat timp voi avea drept de munca ? si in cazul in care as ramane singura cu bebe in Fr, ce drepturi am eu ca mama de nationalitate ro?

Va multumesc
Copilul dvs. va avea si cetatenie romana, chiar daca tatal il recunoaste, pentru ca dvs. sunteti romanca. Aveti grija ca trebuie sa transcrieti certificatul de nastere al copilului la consulat / ambasada sau la Starea Civila de la locul dvs. de domiciliu.

In legatura cu dreptul de munca, aici
[ link extern ]
scrie ca daca va casatoriti dureaza maxim o luna sa il obtineti.

Daca nu va casatoriti, exista o lista de 150 de meserii pentru care dreptul de munca este mai usor de obtinut - o gasiti la acelasi link pe care vi l-am pus.