Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... asociat decedat
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

asociat decedat

Sunt asociat la un S.R.L care nu mai are nici un fel de activitate de cel putin 5 ani, dar are datorii la stat. Asociatul meu a decedat. Ce se intampla in aceasta situatie cu datoriile si cu firma?
In cazul asociatului decedat, partile sociale detiniute de el revin mostenitorilor de drept.

Primul pas pe care trb sa-l faceti este sa verificati firma la reg. com in ce situatie se afla in prezent (de ex. inactiva, in functiune, dizolvata din oficiu, etc)
Flavius1984, utilizator
Multumesc, ma voi duce. Oricum noi nu am mai facut nimic de cand am inchis magazinul pe care il aveam cu chirie (cu 5 ani [n urma), doar contabila a depus declaratiile pe 0.
Inactivitatea o puteti verifica pe site-ul ministerului finantelor - informatii fiscale si bilanturi - agenti economici. Introduceti C.U.I. si codul de acces si veti afla daca societatea este declarata inactiva d.p.d.v. fiscal.
Nu este nevoie sa va deplasati, ptr verificare va sfatuiesc sa verificati asa cum va aratat utilizatorul Lucian si in fctie de starea societatii scrieti pe forum ca sa stiti ce aveti de facut urmatorul pas.

Cu stima.
Flavius1984, utilizator
La stare societate ,scrie data inregistrarii.