Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... asociat decedat
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

asociat decedat

Sunt asociat la un S.R.L care nu mai are nici un fel de activitate de cel putin 5 ani, dar are datorii la stat. Asociatul meu a decedat. Ce se intampla in aceasta situatie cu datoriile si cu firma?
Ca sa va usurez cautarea, lasati-mi un msj privat cu CUI-ul firmei si o sa va trimit starea actuala a societati.
Am primit msj, firma apare ca fiind in functiune cu o anumita datorie catre finante.

Aveti 2 optiuni in situatia de fata:

1. Esalonarea platii la ANAF - va trb sa reluati activitatea societatii si sa mergeti pe profit (aveti nevoie de un economist sau contabil bun, consultant fiscal);

2. Sa cereti insolventa societatii prin procedura simplificata a falimentului (aveti nevoie de ajutor avizat, respectiv un jurist, lichidator).

Cu stima.
Flavius1984, utilizator
Variant a 2-a mi se pare cea mai buna. Problema este ca firma asta mi-a golit buzunarele, ba am mai facut si un credit de 30000 lei pentru nevoi personale, pe care i-am investit in firma si inca mai am mult de platit. Cat de mari sunt riscurile daca o las asa cum e?