avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1909 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu proprietate teren emis 1994
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu proprietate teren emis 1994

buna seara, va rog as vrea sa stiu daca un titlu proprietate emis in 1994 pe un teren pe numele unei persoane care momentan este decedata, nu mai este valabil ( ceva legat de legea Lupu ), si in ce conditii se trece acum pe numele sotiei supravietuitoare , avand si sase copii ce ar putea fi mostenitori
Cel mai recent răspuns: bionela5 , utilizator 11:44, 11 Martie 2012
Daca nu a fost anulat pe cale judecatoreasca, este valabil. Tot ce trebuie facut este succesiunea si iesirea din indiviziune.
si asta ce implica? multumesc
persoana titulara pe titlu proprietate este decedata din 2005, sotia acestuia a primit o scrisoare de reconstituire drept de proprietate ca altfel se pierde acest teren
este posibil asa ceva ?
s-a prezentat saptamana trecuta la primaria pe raza careia este terenul si am inteles ca o sa faca un titlu actual pe numele acesteia,
in ce conditii se poate face acest lucru
Se poate face acest lucru fara o solicitare prealabila ?
In masura in care s-a emis TP in 1994 pe numele unei persoane care acum este deceadata, mostenitorii acesteia vor merge la notar unde se dezbate succesiunea si iesirea din indiviziune. Nu stiu ce scrisoare a primit doamna, insa tind sa cred ca n-are nici o legatura cu TP-ul din 1994; doar pentru ca decedeaza titularul, asta nu inseamna ca titlul de proprietate se schimba. Probabil ca a mai formulat doamna vreo cerere in baza unei legi ulterioare si urmeaza a i se emite un nou TP, pe numele dansei, diferit de cel al sotului
mltumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu titlul de proprietate deceba11 deceba11 Titularul si sotia decedeaza in aceasta ordine in 1972 la interval de 3 luni. Raman 3 erezi , succesiunea se dezbate dupa 6 luni in anul 1973. Primul erede ... (vezi toată discuția)
Problema cu titlul de proprietate... gigelas gigelas Buna seara, În cuprinsul TP s-au mentionat parcele de teren,ca fiind in extravilan,cand acestea sunt,de fapt in intravilan. Culmea e,ca si in Procesul Verbal ... (vezi toată discuția)
Titlu de propietate ContSters127894 ContSters127894 Buna seara.Bunicii mei au avut cateva hectare cu pamant.Mama este singura mostenitoare(titlul de propietate este pe numele bunicilor decedati). Cum pot ... (vezi toată discuția)