Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Urgent : penalizari la intretinere pentru ceva ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Urgent : penalizari la intretinere pentru ceva neconsumat

Am o intrebare urgenta : daca mi s-au trecut din oficiu niste indici la apa rece, calda si caldura deoarece eu nu am dus citirea la timp pt ca nu am mai locuit practic in acel apartament, pot plati penalizari pentru acei indici neconsumati si dovediti?
Da. Penalizarile se calculeaza pentru cote de intretinere neplatite. In cel mai bun caz vi se poate recalcula intretinerea. Justificarile ulterioare nu tin loc de o atitudine corecta pe care ar fi trebuit s-o aveti, anuntand ca plecati din apartament si venind sau trimitand pe cineva in locul Dv. sa predea citirea indecsilor si sa plateasca ce e de platit.
penalitatile le platiti pentru neplata intregii cote de intretinere, nu numai pt neplata consumurilor la apa calda si rece, si caldura, cel mai probabil din cauza ca ati fost nemultumita de inregistrarea acelor indici ai aparatelor de masura. conform legii 230, chiar daca faceti CONTESTATIE SCRISA la calculul intretinerii, sinteti obligata sa platiti intretinerea pe luna respectiva, urmind ca prin aprobarea contestatiei sau prin cistigarea unui proces cu asociatia pe tema respectiva sa fie rafacute calculele in favoarea dvs
cel mai simplu ar fi ca sa dati de acum valoarea 0 la indicii aparatelor de masura (repartitoare sau apometre) si sa consumati pina ajungeti la valoarea care v-a fost impusa, urmind ca sa dati apoi IN MOD REGULAT SI LA TIMP valorile consumurilor respective