avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Ce sa alegem(baroul) traditional sau constitutional?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Ce sa alegem(baroul) traditional sau constitutional?

Ce sa alegem(baroul) traditional sau constitutional?
Cel mai recent răspuns: Seffer Laurentiu , Consilier juridic 15:38, 4 Septembrie 2012
Da, intradevar conform Legi nr. 3 din 17/01/1948, Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 15 din 19/01/1948 intitulat in mod sugestiv "pentru desfiinţarea Barourilor şi înfiinţarea Colegiilor de Avocaţi din România" prin dispozitiile art. 1. - Barourile avocaţilor şi Uniunea Barourilor avocaţilor din România se desfiinţează pe data publicării prezentei legi." barourile traditionale au fost desfiintate, iar deatunci si pana in prezent nu s-au mai infiintat, drept pentru care atunci cand doriti sa va inscrieti intr-un barou sau altul solicitatile actele de infiintare, vedeti cine le detine!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

care este certitudinea....baroul constitutional este legal sau nu? ContSters62871 ContSters62871 As vrea sa aflu care dintre barouri au ramas legal constituit, cel constitutional sau cel traditional dupa noua legislatie si care sunt argumentele? (vezi toată discuția)
Baroul constitutional bucuresti ionela calugaru ionela calugaru Baroul constitutional Bucuresti este recunoscut i statle membre UE? (vezi toată discuția)
Exista vreun dezavantaj daca dau examen in baroul paralel? Geani_geani Geani_geani As vrea sa stiu care sunt diferentele intre cele doua barouri. Unchiul meu are cabinet individul si daca as promova examenul de admitere mi-as putea face ... (vezi toată discuția)