Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de cesiune parti sociale cu aport in natura
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de cesiune parti sociale cu aport in natura

am nevoie neaparat de un model de ''contract de cesiune'' parti sociale cu aport in natura (terenuri) pentru o societate comerciala srl, trebuie autentificat la un birou notarial?
ma puteti ajuta?
multumesc foarte, foarte mult
Cesiunea e una, aportul e alta. Nu vad cum poate exista asa o oferta "2 in 1". Mai bine ne-ati clarifica ce anume vreti sa faceti mai intai.
Capitalul social al firmei este compus cu aport in natura (terenuri). Am nevoie de un model de contract de cesiune a aportului in natura catre un alt asociat nou care va intra in firma.
De cesionat nu se transfera aportul (terenurile respective), ele raman ale societatii. Se transfera numai partile sociale/actiunile societatii, pentru care sunt vreo doua modele la Documente Utile. Mare atentie insa, modelele nu sunt deloc adaptate situatiei si n-as indica vreodata folosirea lor pur si simplu.