Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit

buna ziua, desi suprafata apartamentului scrisa in contractul de construire este de 51,20mp, primaria imi calculeaza impozitul pe 61,44mp. va rog sa-mi spuneti daca este corect si daca nu ce pot face .va multumesc
In cazul apartamentelor suprafata din contract este "suprafata utila".
Calculul facut de cei de la primarie (impozite si taxe ) este corect pentru ca impozitul pe cladiri - persoane fizice- se stabileste plecand de la suprafata construita care se calculeaza prin inmultirea suprafetei utile cu 1,2. -conform art 251 alin (9) din Codul fiscal - :
"(9)Dacă dimensiunile exterioare ale unei clădiri nu pot fi efectiv măsurate pe conturul exterior, atunci suprafaţa construită desfăşurată a clădirii se determină prin înmulţirea suprafeţei utile a clădirii cu un coeficient de transformare de 1,20."