Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract Romt........m
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract Romt........m

In Ianuarie anul acesta am renuntat la serviciul de internet oferit de o cunoscuta companie de telefonie din Romania.(nu dau nume pentru ca am inteles ca nu este voie doar atat romt.......m.)
Pachetul continea serviciu telefon fix si internet fiind pe numele tatalui meu fost detinut politic .
Solicitarea am facuto eu pe internet si dupa un timp sa aprobat dar cu o noua prelungire pe 2 ani a contractului doar pentru telefon ,primind prin posta un act aditional.totul erea bine pana acum cateva zile cind tatal meu a decedat .Dupa cum am spus el erea detinut politic si avea o scutire la abonament aproape de suta la suta.Acum eu vreau sa renunt la acest abonament deoarece sigur ma va obliga sa-l platesc intreg adica undeva la 10 euro.Daca renunt inainte de :)terminarea contractului ma obliga sa platesc penalitati.
Cum ar fi mai bine ?
1 Sa las contractul asa Pe numele lui sa curga in continuare pana la final si dupa care sa trimit o notificare chipurile in numele lui?
2 Sau sa anunt ca a decedat si cer rezilierea contractului?
Multumesc!
notificati-le decesul, cititi in contract daca exista vreo clauza de incetare in acest sens.
Formulati o notificare prin care va manifestati intentia de a rezilia contractul. Vedeti ce va raspund. Daca in contract este o clauza care prevede ca incetarea contractului inainte de termen la cererea unei parti se va face cu plata unei penalizari va trebui sa va conformati acestei clauze.
Daca le notifica intentia de a rezilia ei o pot accepta si emite o factura privind penalitatile acelea uriase de rezilere.