Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit - factura materiale reparatii cladire asociat ........
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

- factura materiale reparatii cladire asociat ........

Buna ziua .
Cu scuzele de rigoare , insist sa ma ajutati in lamurirea urmatoarei spete pe care v-am mai prezentat-o cu ceva timp in urma si nu am reusit sa o lamuresc pana acum :
" O societate comerciala are un restaurant care functioneaza intr-o cladire care apartine asociatului unic (persoana fizica ) in baza unui contract de comodat incheiat intre societate si persoana fizica. Contractul prevede ca cheltuielile de intretinere si reparatii a cladirii sa fie facute de societate . In luna februarie anul curent societatea hotaraste sa repare acoperisul cladirii si cumpara (pe factura - tigla in valoare de 5.000 lei cu TVA). Este deductibila TVA de pe factura? Se poate trece direct pe cheltuieli valoarea (fara TVA) facturii? Cum se intocmeste corect nota contabila pentru factura respectiva? "".
Factura este deductibila fiscal deci inclusiv TVA-ul.
Parerea mea este ca in faza asta o treceti pe 231(presupun ca o sa mai fie si alte cheltuieli cu acoperisul) apoi toata suma o treceti in contul de amortizari cladiri . Suma va fi amortizata pe perioada contractului de comodat.
Schematic ar fi cam asa:
231-401
212-231
PS. Ati putea sa folositi direct 611 dar este mai precaut sa lucrati pe imobilizari sa nu aveti bataie de cap la un eventual control
George Moraru, Consultant fiscal
Va multumesc frumos pentru raspuns domnu George . Vreau sa va spun ca am vorbit la Finante despre respectiva speta si sunt foarte rezervati cu privire la deductibilitatea Tva si a respectei cheltuieli.
Va doresc o seara placuta.
Doamne ajuta !
reparatia acoperisului nu tine de COMODATAR ci de PROPRIETAR, intretinerea DA .DVS. ati imbunatatit valoarea imobilului practic ati acordat venituri proprietarului.
Raspunderea comodantului pentru vicii ascunse. Comodantul care, la data incheierii contractului, cunostea viciile ascunse ale bunului imprumutat si care nu l-a prevenit pe comodatar despre acestea este tinut sa repare prejudiciul suferit din aceasta cauza de comodatar.
olden, utilizator
Stimata colega "olden" ce as putea sa va scriu decat ca exista conditii si interpretari diferite asupra unor subiecte controversate. In acest caz particular am dat un sfat tinind cont de conditiile climaterice din aceasta iarna. Proprietarul a dat drept de folosinta cu titlu gratuit, cladirea presupun ca a fost OK, dar a cazut zapada si stricat acoperisul. Acum tot el sa repare? Cred ca este o parere de bun simt.
Caz similar: auto in comodat da in binecunoscutele gropi si proprietarul ar trebui sa plateasca reparatia, de parca masina nu era folosita in interesul firmei.
In principiu obiectul care a fost dat in comodat trebuie returnat proprietarului in aceeasi stare la incheierea contractului, nu-i asa?
George1962 a scris:

Stimata colega "olden" ce as putea sa va scriu decat ca exista conditii si interpretari diferite asupra unor subiecte controversate. In acest caz particular am dat un sfat tinind cont de conditiile climaterice din aceasta iarna. Proprietarul a dat drept de folosinta cu titlu gratuit, cladirea presupun ca a fost OK, dar a cazut zapada si stricat acoperisul. Acum tot el sa repare? Cred ca este o parere de bun simt.
Caz similar: auto in comodat da in binecunoscutele gropi si proprietarul ar trebui sa plateasca reparatia, de parca masina nu era folosita in interesul firmei.
In principiu obiectul care a fost dat in comodat trebuie returnat proprietarului in aceeasi stare la incheierea contractului, nu-i asa?

nu tineti cont de PRINCIPUL prevalenta economicului asura JURIDICULUI :)) exista rezultat contabil dar IMPOZIT fiscal :)) dar juridic si rezultatul contabil afecteaza alte taxe obligatorii conform legii 31/90.Daca proprietarul este si asociat se sustrage de la plata DIVIDENTELOR.

sunt foarte bine gandite juridic aceste TAXE:)) nu sunt date DEGEABA.

rational o casa fara acoperis poate fi folosita ? ce treaba are cel ce o primeste cu folosinta gratuita daca nu are acoperis , o poate folosi in scopul intelegerii GRATUITE, nu contracost.

NU faceti distinctie intre INTRETINERE- mentine un bun si INVESTITIE ridica valoarea bunului :)) e asa de simplu. ACOPERISUL este investitie nu REPARATIE . Reparatie era o tigala sparta :)) nu tot acoperisul :).

cine il OBLIGA pe proprietar sa dea GRATUIT imobilul ? sa si recupereze costurile cu acoperisul conform legii si sa platesca taxe , asa ce facem ii invatam pe totii cum sa fuga de TAXE !!! DA practica e un dezastru , recunosc oricand acest DEZASTRU sustinut prin neplata si nu scaderea taxelor, baza noastra nationala este RELIGIA nu simtul CIVIC , majoritatea fug de taxe si se roaga sa nu i prinda :)).
olden, utilizator