Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Pasi si documente necesare pentru inmatricularea unui ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Pasi si documente necesare pentru inmatricularea unui autovehicul !

Pentru inmatricularea masinii trebuie sa parcurgetii urmatorii pasi si sa obtineti urmatoarele documente:

-copie de pe cartea de identitate a persoanei, proprietar ;

-un document din care sa rezulte data primei inmatriculari a autovehiculului in strainatate( carte de identitate din strainatate);

-contract de vanzare-cumparare , original si tradus,

-expertiza tehnica efectuata de RAR privind deprecierea autovehiculului .

-original si copie de pe cartea de identitate a autovehiculului eliberata de RAR, in urma efectuarii RAR

- cerere eliberare calcul taxa poluare efectuat la ANAF( necesita depunerea documentelor de mai sus)

-copie de pe chitanta de plata a taxei ;

-cerere de eliberare certificatul de inmatriculare a autovehiculului eliberat de Serviciul Inmatriculari din cadrul Institutiei Prefectului( necesita tuturor documentelor de mai sus) *

PS : Pastrati un exemplar din copii pentru d-voastra in vederea recuperarii taxei de poluare!

* Este posibila solicitarea inmatricularii masinii fara plata taxei de poluare, prin hotarare judecatoreasca, in urma obtinerii documentelor mai sus amintite !

si bagati dvs mana in foc ca mai sunt admisibile astfel de actiuni dupa 13.01.2012 ?
ca instantele n-au inceput inca sa se pronunte asupra acestor actiuni...n-a a existat real timpul de efectuare si a procedurii prealabile si de depunere si judecare a actiunii cu prim si ultim(in cel mai bun caz- pt. pronuntare) termen
sau daca au inceputsa se pronunte practica nu e unitara inca pe noua lege
unii admit , unii resping
si la curte ce va urma? ....ca de recursuri in septembrie mai vorbim
postati o astfel de sentinta, sau macar dati-ne nr. dosarului sa-l vedem pe portal, ca intelegem singuri cand s-a solicitat inmatricularea .....inainte sau dupa
Parerea mea este ca instantele nu au motive sa respinga actiunile deoarece, noua taxa este de fapt aceeasi numai cu alta denumire "aceeasi Marie cu alta palarie".
Curtea de Justiție a stabilit că „art.110 T.F.U.E. trebuie interpretat în sensul că se opune ca un stat membru să instituie o taxă de poluare aplicată autovehiculelor cu ocazia primei lor înmatriculări în acest stat membru, dacă regimul acestei măsuri fiscale este astfel stabilit încât descurajează punerea în circulație, în statul membru menționat, a unor vehicule de ocazie cumpărate în alte state membre, fără însă a descuraja cumpărarea unor vehicule de ocazie având aceeași vechime și aceeași uzură de pe piața națională”.
In unele judete Biroul de inmatriculari refuza prelungirea numerelor rosii, astfel punand piedica infaptuirii justitiei, ducand la imposibilitatea inaintarii actiunii fara plata prealabila.
abby a scris:

si bagati dvs mana in foc ca mai sunt admisibile astfel de actiuni dupa 13.01.2012 ?
ca instantele n-au inceput inca sa se pronunte asupra acestor actiuni...n-a a existat real timpul de efectuare si a procedurii prealabile si de depunere si judecare a actiunii cu prim si ultim(in cel mai bun caz- pt. pronuntare) termen
sau daca au inceputsa se pronunte practica nu e unitara inca pe noua lege
unii admit , unii resping
si la curte ce va urma? ....ca de recursuri in septembrie mai vorbim
postati o astfel de sentinta, sau macar dati-ne nr. dosarului sa-l vedem pe portal, ca intelegem singuri cand s-a solicitat inmatricularea .....inainte sau dupa

Conform Deciziei ICCJ nr. 24 din 14 noiembrie 2011 (Decizia 24/2011) privind examinarea recursurilor in interesul legii declarate de procurorul general al Parchetului de pe langa inalta Curte de Casatie si Justitie, Colegiul de conducere al Curtii de Apel lasi si Colegiul de conducere al Curtii de Apel Cluj vizand: (i) aplicarea art. 4, art. 7 si art. 10 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 50/2008 privind instituirea taxei de poluare pentru autovehicule, aprobata prin Legea nr. 140/2011, raportate la art. 7 alin. (2) din Legea contenciosului administrativ nr. 554/2004, cu modificarile si completarile ulterioare, cu referire la posibilitatea obligarii institutiei prefectului la inmatricularea unui autovehicul, fara a exista o prealabila constatare din partea autoritatii fiscale competente, in sensul ca taxa de poluare este sau nu datorata; (ii) admisibilitatea sau inadmisibilitatea actiunii de restituire a taxei de poluare, in conditiile in care reclamantul nu a facut dovada parcurgerii procedurii prealabile, prevazuta la art. 7 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 50/2008, aprobata prin Legea nr. 140/2011

Conform Legii 9/2012 se prevede in Art. 2. - In intelesul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarea semnificatie:
.....
k) taxa pe poluare pentru autovehicule - taxa asa cum a fost prevazuta de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, aprobata prin Legea nr. 140/2011;
......

De ce ar aplica solutii diferite conform legii noi, atata timp cat nu este decat cosmetizarea si extinderea sferei de aplicare a legilor anterioare, la care se face direct trimitere !?
Roland Mindrila, Avocat
Va rog sa ma lamuriti,deoarece nu doresc sa am probleme cu legea.Am cumparat un Pegeout in 3 august 2012 pentru ONG,deci contractul de vanzare - cumparare a fost facut intre persoana fizica roman (la randul lui a cumparat-o de la persoana fizica din Anglia) si ONG.Masina are numere de Anglia.Doresc sa-mi spuneti daca sunt scutita de taxa de poluare si care sunt pasii ce trebuie sa-i fac pentru inmatriculare.Va multumesc!