avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pfa reducere impozit?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pfa reducere impozit?

Buna ziua! Am un Pfa, iar mama mea nu are nici o sursa de venit, si la Casa de sanatate este coasigurata pe Pfa mea. Vroiam sa intreb daca atat timp cat am o persoana in intretinere nu se deduce impozitul pe venit??
Pentru ca stiu ca in cadrul unei firme exista o anumita reducere.
Mentionez ca sunt studenta si am si o pensie de urmas.
Multumesc!!
Cel mai recent răspuns: andreima , utilizator 15:50, 13 Martie 2012
Nu se poate face analogie cu deducerea personala de baza aplicata in cazul calculului impozitului pe venitul din salariu.
Ultima modificare: Marți, 13 Martie 2012
george-neagu, moderator
Asta inseamna ca nu pot primi nici o deducere la impozit daca am persoane in intretinere?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducere personala la pensionari vanatorul vanatorul Buna ziua O persoana careia i-a incetat contractul individual de munca in urma pensionarii pentru limita de varsta si cu care s-a incheiat un nou contract de ... (vezi toată discuția)
Deducere personala dana_m76 dana_m76 Buna ziua, ma lovesc de o problema si as dori sa ma sfatuiti.Mama mai are trei ani pana la pensie si nu mai are niciun fel de venit.A mers la CASS ca sa se ... (vezi toată discuția)
Persoane in intretinere, coasigurati anymaryh anymaryh Buna ziua! Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: un salariat are un copil, 23 ani , student, bursa 300 lei - angajatul nu poate beneficia de ... (vezi toată discuția)