Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... vanzare apartament neintabulat
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

vanzare apartament neintabulat

Buna ziua! Imi puteti spune, va rog cum se procedeaza in situatia in care se doreste sa se vanda un apartament neintabulat?
buna ziua,

In prezent acest lucru nu este posibil.
Pentru perfectarea vanzarii notarul trebuie sa poata obtine extras de autentificare de la Cartea Funciara pentru acest imobil.
Extrasul de autentificare se poate obtine doar daca imobilul este intabulat.
De asemenea pentru intabularea imobilului se va intocmi si documentatia cadastrala a acestuia.
Sa inteleg ca trebuie sa se intabuleze apartamentul si pe urma sa fie vandut ?
da.
Un lucru pe care vreti sa il instrainati, este necesar sa dovediti ca va apartine.
Un apartament pe care doriti sa il vindeti, trebuie sa dovediti ca va apartine, ca sunteti proprietar. Acest lucru se face prin cartea funciara in care se ragaseste individualizat apartamentul si prorpietarul accestuia. Daca sunteti proprietarul apartamentului, atunci puteti sa il vindeti.
BEJENARU PETRU, Expert judiciar