avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... vanzare apartament neintabulat
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

vanzare apartament neintabulat

Buna ziua! Imi puteti spune, va rog cum se procedeaza in situatia in care se doreste sa se vanda un apartament neintabulat?
Cel mai recent răspuns: BEJENARU PETRU , Expert judiciar 20:34, 15 Martie 2012
buna ziua,

In prezent acest lucru nu este posibil.
Pentru perfectarea vanzarii notarul trebuie sa poata obtine extras de autentificare de la Cartea Funciara pentru acest imobil.
Extrasul de autentificare se poate obtine doar daca imobilul este intabulat.
De asemenea pentru intabularea imobilului se va intocmi si documentatia cadastrala a acestuia.
Sa inteleg ca trebuie sa se intabuleze apartamentul si pe urma sa fie vandut ?
da.
Un lucru pe care vreti sa il instrainati, este necesar sa dovediti ca va apartine.
Un apartament pe care doriti sa il vindeti, trebuie sa dovediti ca va apartine, ca sunteti proprietar. Acest lucru se face prin cartea funciara in care se ragaseste individualizat apartamentul si prorpietarul accestuia. Daca sunteti proprietarul apartamentului, atunci puteti sa il vindeti.
Ultima modificare: Joi, 15 Martie 2012
BEJENARU PETRU, Expert judiciar

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intabulare ska8er ska8er Buna ziua, Sunt persoana fizica si doresc sa vand un teren neintabulat. Terenul se poate intabula direct pe cumparator? Cum as putea sa fac? (vezi toată discuția)
Vreau sa vand apartamentul manmanel manmanel Am cumpărat acest apartament in septembrie 2012 si acum ne-am hotărât sa-l vindem. Întrebarea mea este: este valabila documentatia cadastrala de la ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, am și eu o situație mai delicata.mi s-a eliberat ... Cameliadiac Cameliadiac Bună ziua, Am și eu o situație mai delicata.Mi s-a eliberat de către primărie un certificat de punere in posesie pe numele tatălui decedat în loc de ... (vezi toată discuția)