avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... trebuie dezbatuta succesiunea ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

trebuie dezbatuta succesiunea ?

in cazul unui apartament primit mostenire in timpul casatoriei de catre sotie, de la mama acesteia, dupa decesul sotului trebuie dezbatuta succesiunea?
Cel mai recent răspuns: ContSters141818 , utilizator 14:13, 13 Martie 2012
Daca defuncta avea si bunuri proprii, adica bunuri primite mostenire sau donatie sau bunuri dinaintea casatoriei, acestea intra in masa succesorala. A nu se confunda partajul la divort cu dezbaterea succesiunii.
Apartamentul mostenit este bun propriu al sotiei si nu intra in masa succesorala.
Dupa decesul sotului trebuie dezbatuta succesiunea, daca sotia este predecedata.

Apartamentul primit mostenire de catre sotie in timpul casatoriei este bun propriu al acesteia.
Daca sotia a decedat anterior sotului, acesta mosteneste o cota din averea acesteia, in calitate de sot supravietuitor.

Ultima modificare: Marți, 13 Martie 2012
ContSters241434, utilizator
nu prea am inteles,
sotul sotia si copilul locuiau in apartamentul bunicii(trecut pe numele acesteia),
dupa un timp bunica i-a lasat mosternire apartamentul fiicei sale.
bunica a murit casa a ramas doar pe numele sotiei. a murit si sotul.
un notar a zis ca nu trebuie dezbatuta deoarece casa a fost lasata numai pe numele mamei si nimeni altcineva nu mai facea parte
dar as vrea sa mai aud si alte pareri
Este bun propriu al sotiei prin mostenire.
Nu trebuie inclus in masa succesorala a sotului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suuccesiune cu peripetii zita74 zita74 Este un caz mai special: bunica mea D-zeu s-o ierte a avut doi fii. Unchiul meu a murit inaintea mamei sale ( nu a avut copii), tatal meu a murit dupa bunica ( ... (vezi toată discuția)
Sotul supravietuitor are dreptul la mostenirile ,,primite'' de sotia decedata??? C_CRISTINA C_CRISTINA In aceeasi casa locuiesc 2 familii: bunicii (din partea mamei), parintii si cei 2 copi majorii, casa apartinand bunicilor. Mama (fata bunicilor) moare. Nu se ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire? serbanmaria serbanmaria Buna!Ma numesc Maria si as dori si eu cateva informatii. Sunt casatorita de 5 ani. Sotul meu are tatal decedat de 20 de ani. Casa in care locuim este pe numele ... (vezi toată discuția)