Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... trebuie dezbatuta succesiunea ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

trebuie dezbatuta succesiunea ?

in cazul unui apartament primit mostenire in timpul casatoriei de catre sotie, de la mama acesteia, dupa decesul sotului trebuie dezbatuta succesiunea?
Daca defuncta avea si bunuri proprii, adica bunuri primite mostenire sau donatie sau bunuri dinaintea casatoriei, acestea intra in masa succesorala. A nu se confunda partajul la divort cu dezbaterea succesiunii.
Apartamentul mostenit este bun propriu al sotiei si nu intra in masa succesorala.
Dupa decesul sotului trebuie dezbatuta succesiunea, daca sotia este predecedata.

Apartamentul primit mostenire de catre sotie in timpul casatoriei este bun propriu al acesteia.
Daca sotia a decedat anterior sotului, acesta mosteneste o cota din averea acesteia, in calitate de sot supravietuitor.

ContSters241434, utilizator
nu prea am inteles,
sotul sotia si copilul locuiau in apartamentul bunicii(trecut pe numele acesteia),
dupa un timp bunica i-a lasat mosternire apartamentul fiicei sale.
bunica a murit casa a ramas doar pe numele sotiei. a murit si sotul.
un notar a zis ca nu trebuie dezbatuta deoarece casa a fost lasata numai pe numele mamei si nimeni altcineva nu mai facea parte
dar as vrea sa mai aud si alte pareri
Este bun propriu al sotiei prin mostenire.
Nu trebuie inclus in masa succesorala a sotului.