Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... recuperare debit de la firma aflata in insolventa, ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

recuperare debit de la firma aflata in insolventa, dupa expirarea perioadei de reorganizare

Buna ziua,
va rog sa-mi raspundeti la o chestiune referitoare la posibilitatea de a recupera o datorie de la un client aflat in prezent in insolventa, la a carui masa credala nu suntem inscrisi, dupa expirarea perioadei de reorganizare. Intervine termenul de prescriptie si nu mai avem nici o sansa?
Va multumesc !
Gabriela Mihai, Avocat
In cazul in care nu sunteti creditor inscris la masa credala, nu mai aveti nici un temei legal prin care sa solicitati restituirea creantei.
Prin confirmarea planului de reorganizare sunt sterse toate creantele impotriva debitoarei, respectiv cele care nu sunt inscrise in tabelul creantelor precum si creantele care nu sunt avute in vedere la distribuire prin reorganizare.
Va multumesc!