Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... salarii nerecuperate
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

salarii nerecuperate

Buna ziua,
De circa doi ani de zile sunt inscris la masa credala a unei firme care a intrat in insolventa ,cu cateva salarii restante.Este posibil ca dupa trei ani aceste datorii sa se prescrie si sa pierd acesti bani?
Daca v-ati inscris la masa credala, inainte de implinirea termenului de prescriptie, aceste creante nu sunt prescrise. Faptul ca procesul se judeca de atata timp nu va afecteaza, este important ca cererea de plata a creantei sa fi fost facuta inainte de implinirea termenului de prescriptie de 3 ani.
Aceasta cerere de plata a creantei este tabelul cu cei inscrisi la masa credala?
Da aceasta cerere este tabelul definitiv al creantelor.Daca societatea se afla in faliment, este destul de greu sa v recuperati salariile restante. In cazul valorificarii bunurilor societatii, salariatii sunt o categorie de creditori privilegiata intrucat la obtinerea unor sume de bani sunt printre primii catre care se va face distribuirea de sume. Daca societatea este in reorganizare, atunci sansele dvs sunt mari.
Societatea este in faliment,toti angajatii au fost disponibilizati...societatea are terenuri si cladiri in valoare de cateva milioane de euro pt. care se fac licitatii dar cum piata imobiliara este moarta nu ramane decat sa asteptam.Multumesc pt. informatii.