Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... exista posibilitatea de a divorta si de a face partaj ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

exista posibilitatea de a divorta si de a face partaj amiabil fara sa fie implicat si copilul minor?

aceasta este intrebarea si va multumesc anticipat pentru raspuns!
Odata cu pronuntarea divortului, instanta de judecata este obligata sa se pronunte si pe raporturile dintre copii si parintii divortati, respectiv autoritate parinrteasca comuna sau de catre un singur parinte, locuinta minorului, contributia fiecarui parinte , etc.

Daca alegeti procedura administrativa sau notariala este necesar sa va intelegeti asupra tuturor aspectelor mentionate mai sus.
va multumesc! intrebarea mea era: se pot face toate acestea fara sa afle copilul? adica noi, cei doi soti, putem sa mergem la notar, sa impartim bunurile sa stabilim custodia comuna, etc FARA SA IMPLICAM COPILUL? trebuie ca la un moment dat sa aducem si copilul la notar?
]va multumesc, din nou!
Minorul nu va fi implicat personal in procedura divortului, cu exceptia cazului in care divortul se face pe cale judecatoreasca. In acest caz este necesara ascultarea minorului de catre judecator daca minorul are varsta de peste 10 ani