avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii inregistrarea salariilor in contabilitate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

inregistrarea salariilor in contabilitate

Va rog spuneti-mi la inregistrarea salarilor in contabilitate la formula 641-421 ce suma trebuie trecuta in cazul unei institutii cu 300 salariati, trebuie trecuta suma medie lunara sau se poate calcula si inregistra in contabilitate pentru un singur salariat
Si spuneti-mi cum se calculeaza salariul brut al unui angajat al inst pub dc in buget apar doar Sporuri pt conditii de munca
mai sunt alte sporuri care sunt direct incluse in salariu de baza dc da care sunt si cum se calculeaza
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: laura2008_angel , utilizator 18:27, 14 Martie 2012
Aveti aici o monografie contabila pentru salarii.
[ link extern ]

1.641=421 nu este o formula, este un articol contabil. Celor 300 de salariati le adunati salariile brute, aceasta este suma care trebuie trecuta in dreptul inregistrarii , nu faceti o medie..
2 Salariul brut nu se calculeaza , se ia dintr-o grila specifica salariatilor din sectorul bugetar
ela david a scris:

2 Salariul brut nu se calculeaza , se ia dintr-o grila specifica salariatilor din sectorul bugetar


de unde
si referitor la intrebarea cu sporurile care se includ in salariu de baza
mai sunt alte sporuri care sunt direct incluse in salariu de baza dc da care sunt si cum se calculeaza
Va multumesc

'

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce inseamna exact salariu de baza? mieluu mieluu am revenit la serviciu dupa 2 ani.am primit o decizie pentru un salariu de baza de 4000lei(salariu incadrare 3400).asta la bugetari. ce inseamna?se va aplica ... (vezi toată discuția)
salariul minim pe economie: salariu de incadrare sau salariu brut? 35aga 35aga Conform: HOTĂRÂRII nr. 1.091 din 10 decembrie 2014 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată se spune la: ... (vezi toată discuția)
Completare revisal lorena1 lorena1 Cum se completeaza corect partea cu veniturile salariale: 1) la rubrica cu salariul, se trece salariul brut (tarifar+sporuri) si in rubrica de sporuri se ... (vezi toată discuția)