Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii inregistrarea salariilor in contabilitate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

inregistrarea salariilor in contabilitate

Va rog spuneti-mi la inregistrarea salarilor in contabilitate la formula 641-421 ce suma trebuie trecuta in cazul unei institutii cu 300 salariati, trebuie trecuta suma medie lunara sau se poate calcula si inregistra in contabilitate pentru un singur salariat
Si spuneti-mi cum se calculeaza salariul brut al unui angajat al inst pub dc in buget apar doar Sporuri pt conditii de munca
mai sunt alte sporuri care sunt direct incluse in salariu de baza dc da care sunt si cum se calculeaza
Va multumesc
Aveti aici o monografie contabila pentru salarii.
[ link extern ]

1.641=421 nu este o formula, este un articol contabil. Celor 300 de salariati le adunati salariile brute, aceasta este suma care trebuie trecuta in dreptul inregistrarii , nu faceti o medie..
2 Salariul brut nu se calculeaza , se ia dintr-o grila specifica salariatilor din sectorul bugetar
ela david a scris:

2 Salariul brut nu se calculeaza , se ia dintr-o grila specifica salariatilor din sectorul bugetar

de unde
si referitor la intrebarea cu sporurile care se includ in salariu de baza
mai sunt alte sporuri care sunt direct incluse in salariu de baza dc da care sunt si cum se calculeaza
Va multumesc

'