Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sunat pentru a ma prezenta la o discutie cu un domn de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sunat pentru a ma prezenta la o discutie cu un domn de la Brigada Antidrog

Buna ziua,

Tocmai am fost sunat de un domn de la Brigada Antidrog care m-a invitat sa purtam o discutie in cadrul Politiei Capitalei.
Mi s-a spus sa nu-mi fac griji si ca ar fi vorba doar de o discutie, motivul neffindu-mi comunicat direct.

Ma puteti sfatui ce anume se poate intampla in acest caz? Este ceva oficial?
Ar trebui sa vin cu un avocat?

Mentionez ca nu am primit nicio citatie, niciun document oficial prin posta.

Multumesc mult pentru raspuns.

Posibil sa va ceara vreo informatie despre o persoana pe care o cunoasteti, nu este nevoie sa va prezentati cu un avocat, puteti opri oricand discutia dintre dvs si acele persoane de acolo. Pt a va putea retine este nevoie de un mandat emis/confirmat de catre procuror.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul rapid!Uau!

Se practica de obicei astfel de cazuri, de a suna fara motiv si a chema la Politia Capitalei?

Ce se poate intampla daca aleg sa nu ma duc?

Discutiile care se poarta acolo sunt inregsitrate/oficiale?

Pot fi obligat sa dau o declaratie?

Ma scuzati daca pun prea multe intrebari insa este prima data in viata mea cand mi se intampla asa ceva si as vrea sa merg constient de drepturile si obligatiile mele in aceasta situatie.
Ar fi recomandabil sa veniti insotit de avocat si aveti acest drept.
In general cei de la politia capitalei sunt amabili doar la telefon cand va cheama.
Am trecut printr-o astfel de situatie de curand, in cazul meu nu au fost foarte amabili dar nici agresivi. Au insistat oricum sa ma prezint de urgenta la ei (in 30 de minute de la apelul telefonic).

La sediul lor nu o sa fie deloc amabili, unii dintre ei chiar nesimititi.

Pe mine m-au chemat pentru ca am avut ceva discutii telefonice cu un invinuit pentru trafic de droguri.

Au insistat sa dau o declaratie, pentru ca oricum nu ma afecteaza si ca in cel mai rau caz pot primi o amenda administrativa, ceea ce sa si intamplat.

Bafta!
@ MaintEvent
Potrivit art.175 c.proc.pen. citarea se poate face si prin nota telefonica.
"Discutii " nu exista, exista doar declaratii.
Prezentati-va, insa insotit de un avocat.