avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de inhiriere sau contract de comodat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de inhiriere sau contract de comodat

Buna ziua, in iunie 2011 am incheiat un contract de inchiriere pentru o garsoniera.
Mi sa cerut un o garantie de 300Euro si o garantie pentru intretinere de 250Ron.
Precizez faptul ca sunt nevazator si acum am aflat citind cu cineva ca de fapt detin un contract de comodat in care nu se sppune nimic de chirie si garantii.
Intrebarea este:
Pot recuperea in vreun fel acele garantii?
Va multumesc pentru raspunsuri
Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 09:11, 15 Martie 2012
Unde ati incheiat acel contract? Nu ati fost asistat de catre cineva care sa va citeasca actul?
Nu. Mi la citit agentu imobiliar, ulterior am aflat ca agentia e tot a doamnei!
O solutie - sa zic asa - ar fi sa nu mai platiti chirie si intretinere pana la totalul sumei respective (proprietarul stie ca i-ati dat acei bani si daca e un contract de comodat semnat nu prea poate sa va pretinda bani de chirie - pentru ca nu are un act in baza caruia sa o faca)

Dar aceasta numai in cazul in care nu s-a implinit termenul pana la care ati inchiriat.

Pe de alta parte, chiar daca e un contract de comodat, nu e interzis prin lege ca proprietarul sa pretinda o suma ca garantie - dar daca nu e scrisa si in contract... ramane sa incercati ce am scris mai sus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inselatorie fata de chirias ionutglogojan ionutglogojan Buna ziua, in iunie 2011 am incheiat un contract de inchiriere pentru o garsoniera. Mi sa cerut un o garantie de 300Euro si o garantie pentru intretinere de ... (vezi toată discuția)
Cum anulez un contract de inchiriere urgent va rog sa maajutati!!! wajdi wajdi :(( vreau sa anulez un contract de inchiriere eu fiind chiriasul si sa imi recuperez avansul de 1100euro;reprezentand plata pe 4luni plus garantie si comision ... (vezi toată discuția)
Contractul de comodat si inregistrarea la finante cristina69 cristina69 Buna dimineata, Va rog sa imi spuneti daca proprieatrul unui apartament doreste sa dea in folosinta gratuita acest apartament unei persoane pe o anumita ... (vezi toată discuția)