Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... daune morale ptr calomnie si insulte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

daune morale ptr calomnie si insulte

cum pot sa cer daune morale ? in baza carui articol de lege? ptr calomnie si insulte?
Normele de incriminare a insultei si calomniei cuprinse in art. 205 si 206 din Codul penal, precum si prevederile art. 207 din Codul penal privind proba veritatii, abrogate prin dispozitiile art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006, dispozitii declarate neconstitutionale prin Decizia nr. 62 din 18 ianuarie 2007 a Curtii Constitutionale, nu sunt in vigoare
Intrebarea era totusi...in baza carui text legal poate sa ceara daune morale