Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... NEPLATA PENSIEI DE INTRETINERE A MINORULUI DE 1 AN SI ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

NEPLATA PENSIEI DE INTRETINERE A MINORULUI DE 1 AN SI JUMATATE

Fostul sot nu a mai platit pensia copilului in varsta de 13 ani de 1 an si jumatate .
An facut numeroase plangeri din care prima data a venit cu certificat legal ca are o operatie la picior ,iar acum la ultima cand nu mai are probleme cu piciorul A VENIT CU CERTIFICAT PRECUM CA ARE PROBLEME PSIHICE .
Ajungand plangerea de la politie la parchet primul proc a dispus iar politiei reexaminarea lui VA ROG DATI-MI UN SFAT CE POT FACE SA RECUPEREZ BANII SI IN CONTINUARE SA PLATEASCA PENSIA COPILULUI
Ati apelat la un executor judecatoresc, asa cum ati fost sfatuita si anul trecut ?
Nu pentru ca nu are nimic pe numele lui
Daca nu are bunuri pe numele lui si nici nu lucreaza, nu are venituri, nu aveti ce-i face nici pe parte civila daca v-ati adresa unui executor , nici pe parte penala daca va adresati cu plangeri la politie. Practic, nu va plati pensie
nu cred ca......... in codul penal exista un art 305c) neplata cu rea-credinţă, timp de două luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,

se pedepseşte, în cazurile prevăzute la lit. a) şi b), cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă, iar în cazul prevăzut la lit. c), cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.asta daca se afla ca nu e nebun

Daca in lege scria " neplata " si atat, era mai usor sa ajunga sa fie pedepsit.. numai ca in articolul ala din codul penal scrie si " cu rea- credinta", ori daca omul nu munceste.. nu are de unde sa va dea.
Daca munceste sau are pensie, mergeti la executor sa-i puna poprire pe venituri. La politie pierdeti vremea.