avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1054 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... NEPLATA PENSIEI DE INTRETINERE A MINORULUI DE 1 AN SI ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

NEPLATA PENSIEI DE INTRETINERE A MINORULUI DE 1 AN SI JUMATATE

Fostul sot nu a mai platit pensia copilului in varsta de 13 ani de 1 an si jumatate .
An facut numeroase plangeri din care prima data a venit cu certificat legal ca are o operatie la picior ,iar acum la ultima cand nu mai are probleme cu piciorul A VENIT CU CERTIFICAT PRECUM CA ARE PROBLEME PSIHICE .
Ajungand plangerea de la politie la parchet primul proc a dispus iar politiei reexaminarea lui VA ROG DATI-MI UN SFAT CE POT FACE SA RECUPEREZ BANII SI IN CONTINUARE SA PLATEASCA PENSIA COPILULUI
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:38, 15 Martie 2012
Ati apelat la un executor judecatoresc, asa cum ati fost sfatuita si anul trecut ?
Nu pentru ca nu are nimic pe numele lui
Daca nu are bunuri pe numele lui si nici nu lucreaza, nu are venituri, nu aveti ce-i face nici pe parte civila daca v-ati adresa unui executor , nici pe parte penala daca va adresati cu plangeri la politie. Practic, nu va plati pensie
nu cred ca......... in codul penal exista un art 305c) neplata cu rea-credinţă, timp de două luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,

se pedepseşte, în cazurile prevăzute la lit. a) şi b), cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă, iar în cazul prevăzut la lit. c), cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.asta daca se afla ca nu e nebun

Daca in lege scria " neplata " si atat, era mai usor sa ajunga sa fie pedepsit.. numai ca in articolul ala din codul penal scrie si " cu rea- credinta", ori daca omul nu munceste.. nu are de unde sa va dea.
Daca munceste sau are pensie, mergeti la executor sa-i puna poprire pe venituri. La politie pierdeti vremea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neplata pensiei alimentare Nmeli Nmeli Buna... Am o fetita de 10 ani, sunt divortata de 7 ani... Pana acum un an cu chin cu vai am primit pensia alimentara in valoare de 125 lei pe luna dar de un an ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara neplatita anonima70 anonima70 Buna ziua!As avea o intrebare:ce pot sa fac daca tata copilului nu plateste pensia alimentara de 5luni?am apelet la un mediator dar nu sta de vorba cu el,nici ... (vezi toată discuția)
Abandon familial Adyna2006 Adyna2006 Dintr-o relatie anterioara am un copil caruia tatal ii plateste pensie alimentara.Se poate considera abandon familial daca tatal plateste cuantumul stabilit ... (vezi toată discuția)