Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neplata pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neplata pensiei alimentare

Buna... Am o fetita de 10 ani, sunt divortata de 7 ani... Pana acum un an cu chin cu vai am primit pensia alimentara in valoare de 125 lei pe luna dar de un an si jumatate nu a mai platit nimic. Suma este mica deoarece in toti acesti ani nu am cerut recalcularea stiind ca si el duce o viata nu prea buna.Tin sa mentionez ca lucreaza "la negru" . am depus o plangere penala anul trecut in septembrie adica de aproape 5 luni si inca nu am primit nici un raspuns. Cat timp dureaza solutionarea dosarului sau ce e de facut? Va multumesc anticipat pt raspuns.
Nmeli, utilizator
Buna seara,
Va sfatuiesc sa va adresati unei instante civile, sa solicitati si majorarea pensiei si si plata retroactiva a sumelor datorate apoi sa va adresati unui executor judecatoresc.
Chiar daca o duce greu pe copil cine-l creste?
In privinta plangerii penale .... dureaza cu anii
in aceeasi situatie sunt si eu... si daca munceste la negru ... si nici nu are nimic pe numele lui degeaba ma adresez unui judecator ... platesc niste bani degeaba si in instanta avocatului..si executorului ca legea spune ca nu e rea credinta dar daca nu are venituri de unde sa plateasca ... desi munceste la negru ..dar nu stiu exact unde ... daca ar fi niste legi gandite de niste pers mai destepte nu ar mai fi atatea cazuri de neplata pensiei de intretinere.. o condamnare de cateva luni.. o amenda catre stat .. ca si asa e nevoie de bani la buget,.. etc