Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... creanta neacceptata la insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

creanta neacceptata la insolventa

la o societate comerciala se deschide procedura. se depune declaratie de creanta cu o intarziere de 2 zile. adm jud include in tabel creanta, care e aproapre 1 miliard iar adm de drept al debitoarei face contestatie si pierde. dosarul acum e plecat in recurs, cu sanse de castig dupa parerea mea. daca se va admite recursul si creanta este exclusa din tabel, dupa inchiderea procedurii, caci vrea reorganizare, se va putea cere din nou deschiderea unei noi proceduri? caci dupa cum spuneam creanta depaseste cu mult pragul prevazut de lege.
multumesc frumos!
Daca societatea intra in reorganizare, toate creantele ce nu sunt supuse platii conform planului de reorganizare sunt sterse din pasivul societatii debitoare. Astfel nu se poate solicita din nou deschiderea procedurii pentru creante nascute anterior.
Va sfatuiesc sa va aparati interesele destul de bine in recurs.
nu inteleg care e considerentul pentru care se sterge creanta. L 85 nu stipuleaza nimic in acest sens. singura sanctiune despre care se face vorbire este decaderea de la masa credala. as avea nevoie de mai multe informatii in acest sens. multumesc frumos
considerentul este corect
" Art. 137. (2) La data confirmării unui plan de reorganizare, debitorul este descărcat de diferenţa dintre valoarea obligaţiilor pe care le avea înainte de confirmarea planului şi cea prevăzută în plan. "