Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Strainii si legile noastre
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Strainii si legile noastre

Un cetatean extra-european (pakistanez) poate deveni PFA in Romania? Ce are nevoie?

Stiti? Nu vreau sa ma casatoresc cu el doar pentru acte dar vreau sa-l ajut cumva sa ramana in tara fara necesitatea casatoriei. Mentionez ca am fost casatorita cu un cetatean strain si el nu a fost sincer la interviul pentru prelungirea sederii si mi-a facut probleme din aceasca cauza. Si nu pot acum sa il pun pe prietenul meu actual in dificultate...

Am mentionat de unde este ca poate stie cineva dintre dumneavoastra daca aceasta tara are regim special aici sau vreo facilitate aparte pentru a ne lega de ea pentru a fi cat mai corecti in procedura de prelungirea permisului de sedere ...

:) va multumesc anticipat! o zi /seara buna!

Mary
dark_maria87, utilizator
Pentru a putea deveni PFA, cetateanul pakistanez trebuie sa aiba in prealabil permis de sedere in România.

Cu ce fel de viză se află în România?

Pentru a putea rămâne în continuare în România trebuie sa fie actionar sau asociat cu atributii de conducere sau administrare al unei societati comerciale si sa obtinea avizul Centrului Roman pentru Promovarea Comertului si Investitiilor Straine dar trebuie sa arate ca are 100.000 euro sa investeasca in România.

În functie de profesie ar putea apela la o viza de luna sedere pentru activitati profesionale dar ar trebui sa se intoarca in Pakistan pentru a depune cererea.

Să zicem ca Pakistanul nu este chiar in Top ten countries agreed for visa
Alexandru Munteanu, Avocat
A fost plecat in Italia si s-a intors cu o viza de doua luni ... si inainte a avut ceva la refugiati ... ma rog ... DAR PREVEDEREA CU ACHIZITIONAREA DE PROPRIETATI: CASA / TEREN DE CONSTRUCTIE/ SPATIU COMERCIAL ESTE VALABILA PT PRELUNGIRE? MULTUMESC FRUMOS PENTRU RASPUNS
dark_maria87, utilizator
Mai multe detalii aici:
[ link extern ]