avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce se intampla daca nu am trecut autoturismul pe ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce se intampla daca nu am trecut autoturismul pe numele meu in cele 30 de zile de la achizitionarea acestuia?

am o mare dilema,am cumparat o masina acum 1 an si am toate actele in regula ,am bagat masina la primarie la impozit numai ca nu am fost sa schimb talonul....o sa intampin dificultati cand o sa vreau sa inscriu masina?
Cel mai recent răspuns: ContSters184021 , utilizator 05:30, 16 Martie 2012
In mod normal si de bun simt, nu.
Dar, ca masura de precautie (unii au "idei") ati putea invoca faptul ca nu ati circulat datorita unei defectiuni (sa zicem un joc de directie) care a impiedicat efectuarea ITP, document necesar la transcriere :tooth: Si mai faceti ITP inca o data. Acesta a fost motivul "intarzierii" si este mai ieftin decat o eventuala amenda.
Rezolvandu-se problema... :D

Art.101. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni
următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul cu permis de conducere a cărui valabilitate a expirat;
2. conducerea unui autovehicul de către o persoană care nu a preschimbat permisul de conducere
naţional românesc la schimbarea domiciliului sau reşedinţei, în termenul prevăzut de lege;
3. conducerea unui autovehicul de către o persoană cu domiciliul în România care nu a preschimbat
permisul de conducere obţinut în alt stat, în termenul prevăzut de lege;
4. neîndeplinirea obligaţiilor de preschimbare a certificatului de înmatriculare sau de înregistrare a
autovehiculului ori remorcii în cazurile prevăzute de lege;


Art.18. - În cazul pierderii, furtului, schimbării numelui sau deteriorării certificatului de înmatriculare sau de înregistrare, proprietarul vehiculului respectiv este obligat să solicite autorităţii competente eliberarea unui nou certificat de înmatriculare sau de înregistrare, în condiţiile stabilite de autoritatea competentă.

c) clasa a III-a - de la 6 la 8 puncte-amendă;

adica 70 lei (10% din salariul minim pe economie) x 6 = 420 lei, 210 lei (jumatate din minimum) in 48 de ore daca va amendeaza vreun "binevoitor meaist".
ITP fiind mai ieftin si chiar util. Nu? :)
Ultima modificare: Vineri, 16 Martie 2012
ContSters184021, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea permisului și a actelor unei mașini dupã divorț și revenirea la numele anterior Fritzconstantin Fritzconstantin Este obligatorie schimbarea permisului și a actelor unei mașini după divorț și revenirea la numele anterior ? Există un termen în care ... (vezi toată discuția)
Transport marfa cu masina neinmatriculata? adriano451 adriano451 Buna ziua si cu deosebita stima ca intotdeauna pentru intreaga comunitate Avocatnet! Problema mea este urmatoarea: -am cumparat o duba de pana la 3,5 tone si ... (vezi toată discuția)
Masini - schimbare domiciliu, schimbare certificat inmatriculare lalainicolas lalainicolas ce se intampla daca am schimbat domiciliul cu certificatul de inmatriculare al masinii,trebuie schimbat si el? (vezi toată discuția)