Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... PAID de cand este obligatorie?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

PAID de cand este obligatorie?

Buna, As dori sa stiu de cand intra in vigoare asigurarile obligatorii PAID? stiu ca s-a zis 15 iulia 2011, apoi 5 august.
Legea 260/2008 prevede :
Art. 3
(1) Incepand cu data la care se implinesc 90 de zile de la data adoptarii normelor de catre Ministerul Administratiei si Internelor si Comisia de Supraveghere a Asigurarilor, emise in aplicarea prezentei legi, persoanele fizice si juridice sunt obligate sa isi asigure impotriva dezastrelor naturale, in conditiile prezentei legi, toate constructiile cu destinatia de locuinta, din mediul urban sau rural, aflate in proprietatea acestora si inregistrate in evidentele organelor fiscale.
Ordinul 87/2011pentru aprobarea Normelor de aplicare a Legii nr. 260/2008 privind asigurarea obligatorie a locuintelor impotriva cutremurelor, alunecarilor de teren si inundatiilor a fost publicat in Monitorul Oficial 315 din 6 mai 2011

Se pot aplica amenzi din 7 mai 2012