Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Retinere talon auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Retinere talon auto

buna ziua de 4ani detin o dacia cu ceva tuning(abtipilde pe caota,pe lateral si ceva ornamente,nu foarte multe)eu zicca da bine e o masina intretinuta,intoarce priviri pe strada.Nu am avut probleme cu pol si nici la I.T.P.mai nou ma opreste un agent de circulatie si spune cami ia talonu ,,...ba ce mergi cu asta asa ce te crezi ca esti cu sorcova ...,.vrei sati iau talonu...o sa te urmaresc mereu.." Are dreptu sami ia talonul? Unde pot merge sa obtin ceva sa am la mana sau sa o anregistrez. VA multumesc.
OUG nr 195/2002 modificata prin OUG nr 63/2006
Art. 101
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
10. montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;

Accesoriile si modificarile la vehicul se omologheaza numai de catre RAR