Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ASOCIAT UNIC-ANGAJAT PE FIRMA LUI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ASOCIAT UNIC-ANGAJAT PE FIRMA LUI

Un administrator de firma poate fi angajat pe firma lui ca director general???
Numai veniturile din salarii sa nu depaseasca valoarea de 3000 lei pe an calendaristic.

In practica :
- salariatul face o cerere de acordare a CCC, iar angajatorul va emite decizia de suspendare a c.i.m. , in baza art.51 lit.a C.mun.
- apoi i se poate incheia un nou c.i.m. cu tim partial cu un salariu care sa nu depaseasca 250 lei/luna.

In aceasta privinta sunt multe ambiguitati pe care ANPIS si ANAF nu le-au deslusit inca. De exemplu: suma de 3000 lei pe an calendaristic este suma neta sau bruta?; veniturile supuse impozitului pe venit se refera numai la veniturile din salarii, din activitati independente , din activitati agricole sau la toate veniturile supuse impozitului pe venit etc.
fiind asociat unic si administrator, cred ca voi lua numai cele 42 de zile(aproximativ sau cel putin) de concediu pentru sarcina, apoi vre-o luna concediu crestere copil pana la un an si apoi ma intorc la serviciu si o sa primesc acel stimulent de insertie. Intrebarea mea era: pe perioada cat nu sunt la serviciu adica aproximativ 3 luni mai pot semna actele de la firma in calitate de administrator (nu primesc indemnizatie)
Atat timp cat legea nu va interzice cumulul functiei de administrator S.C. cu indemnizatia pentru CCC, consider ca puteti semna acele documente, mai ales ca nu realizati venituri in aceasta calitate.