avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se poate reveni asupra CCC?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se poate reveni asupra CCC?

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati privitor la urmatoarea situatie
O salariata care a revenit la cerere din CCC inainte de implinirea termenului pentru care facuse initial cererea, a lucrat o perioada de timp, mai poate solicita, pentru acelasi copil, suspendarea CIM pentru CCC.
Va multumesc.
In baza carui act normativ a intrat in CCC?
Nu stiu, daca OUG 148/2005 sau OUG 111/2010, dar m-ar interesa raspunsul in ambele variante, daca nu este prea mult.
Va multumesc.
1. Din Normele de aplicare a OUG 111/2010:

Art.12
...
(2) Acordarea indemnizaţiei pentru creşterea copilului sau, dupã caz, a stimulentului de inserţie se face la cererea scrisã a persoanei îndreptãţite, ori de câte ori aceasta solicitã, cu respectarea condiţiilor prevãzute de ordonanţa de urgenţã.
...

2. De aici inteleg ca persoana indreptatita poate solicita CCC ori de cate ori doreste.
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Martie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Dar in varianta OUG 148/2005, exista posibilitatea sa mai solicite CCC?
Ultima modificare: Luni, 19 Martie 2012
monicalirca, utilizator
OUG 148/2005 nu interzice suspendarea si reluarea CCC.
Ultima modificare: Luni, 19 Martie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

Alte discuții în legătură

Ce pasi trebuiesc facuti la renuntarea la concediul de crestere copil si angajarea in alt loc de munca florisecuiu florisecuiu eu nrmal in februarie 2012 ar trebui sa in cep munca dar am fost la un interviu la alta firma si de la 1 .12.2011 am fost acceptata sa-mi incep activitatea ... (vezi toată discuția)
Stimulentul de insertie Tonia30 Tonia30 Buna ziua. Ca sa primesc stimulentul de 500 de lei de la primarie stiu ca trebuie sa ma intorc la serviciu pana sa implineasca copilul 1 an. Daca fetita mea ... (vezi toată discuția)
Conditii pentru ccc elam elam Buna ziua ! Copilul s-a nascut pe data de 26.08.2015, iar tatal, salariat, ( mama nu a lucrat ), doreste suspendarea CIM incepand cu 01.09.2015 pentru ... (vezi toată discuția)