Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se poate reveni asupra CCC?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se poate reveni asupra CCC?

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati privitor la urmatoarea situatie
O salariata care a revenit la cerere din CCC inainte de implinirea termenului pentru care facuse initial cererea, a lucrat o perioada de timp, mai poate solicita, pentru acelasi copil, suspendarea CIM pentru CCC.
Va multumesc.
In baza carui act normativ a intrat in CCC?
Nu stiu, daca OUG 148/2005 sau OUG 111/2010, dar m-ar interesa raspunsul in ambele variante, daca nu este prea mult.
Va multumesc.
1. Din Normele de aplicare a OUG 111/2010:

Art.12
(2) Acordarea indemnizaţiei pentru creşterea copilului sau, dupã caz, a stimulentului de inserţie se face la cererea scrisã a persoanei îndreptãţite, ori de câte ori aceasta solicitã, cu respectarea condiţiilor prevãzute de ordonanţa de urgenţã.

2. De aici inteleg ca persoana indreptatita poate solicita CCC ori de cate ori doreste.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Dar in varianta OUG 148/2005, exista posibilitatea sa mai solicite CCC?
monicalirca, utilizator
OUG 148/2005 nu interzice suspendarea si reluarea CCC.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane