Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... formulare pretentii asociatii de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

formulare pretentii asociatii de proprietari

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: in cadrul asociatiei de proprietari unul dintre proprietari a ramas restantier la plata cotelor de intetinere. apartamentul acestuia este vandut de catre o banca la licitatie deoarece si acolo a ramas restantier. executorii judecatoresti care se ocupa de vanzare au solicitat asociatiei sa formuleze pretentiile pe care le are in legatura cu restantele acestui proprietar fata de asociatie. imi poate da si mie cineva un model cerere de formulare de pretentii? ca as vrea sa fie cat mai corect sa pot recupera banii datorati asociatiei de proprietari de catre acest rau platnic.
chiar daca banca a avut instituita ipoteca pe apartament?
La OCPI se inscrie privilegiul imobiliar de catre asociatie, chiar daca si banaca are un drept asupra apartamentului prin ipoteca.
Presedintele, ca reprezentant al asociatiei trebuie sa ia masuri pentru recuperarea debitelor si prin instituirea privilegiului imobiliar si nu trebuie sa cerceteze daca acest apartament este grvat de alte datorii (banci, primarie, furnizori de servicii si utilitati...).
Fiecare creditor actioneaza conform reglementarilor specifie: asociatia conform legii 230/2007, statul, de exemplu, conform codului fiscal, bancile conform contractului de credit, furnizorul de telefonie conform contractului...
Adriantot, moderator
v-am intrebat pentru ca de la oficiul de cadastru ni s-a comunicat ca daca banca are instituita ipoteca inaintea privilegiului imobiliar al asociatiei banca are intatietate in recuperarea datoriilor. atunci ce fel de privilegiu imobiliar de prim rang mai e ? parca nu prea as avea incredere in spusele celor de la oficiul de cadastru.
crina_cta, utilizator