Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lege Concediul Ingrijire Copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lege Concediul Ingrijire Copil

Buna ziua!!
Imi puteti spune, va rog, in temeiul care legi sau ordonante se poate face cererea privind efectuarea concediului pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani?!

Multumesc.
Buna ziua,
Actul normativ este OUG 111/2010

Art. 2. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia opţional de următoarele drepturi:
a) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la un an, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară;
b) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, precum şi de o indemnizaţie lunară.
monicalirca, utilizator