Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii REF.SALARIAT
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

REF.SALARIAT

daca un salariat a fost in concediu fara plata mai multe luni , poate achita contributiile din urma(5 luni) pentru a putea beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului ?
Multumesc
OUG 111/2010
Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara;
b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

Din pacate varinata propusa de dvs nu se incadreaza in cerintele OUG 111/2010.