Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... hotarare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

hotarare

nerespectarea unei hotarari judecatoresti cu titlu executoriu si investita executoriu se poate pedepsi penal?
Art. 261 C.mun.
Neexecutarea unei hotărâri judecătoreşti definitive privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.

Art. 262 C.mun.
Neexecutarea unei hotărâri judecătoreşti definitive privind reintegrarea în muncă a unui salariat constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 1 an sau cu amendă.

Asadar, neexecutarea unei hotarari judecatoresti pronuntate intr-un ligiu de munca avand ca obiect reintegrarea si/sau plata unor restante salariale constituie infractiune. Actiunea penala se pune in miscare la plangerea persoanei vatamate.