Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... .. chiar nu exista ..legi ??!!!!-nerespectare program ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

.. chiar nu exista ..legi ??!!!!-nerespectare program vizita minor

..in urma unui divort cu minori , in care s-a stabilit un progrm vizita minori , mama fiicei mele ( intelectual ) nu respecta programul de vizita minor , de aproape 2 ani !
..in urma unei plangeri , instanta de judecata ...a stabilit ..inceperea urmaririi penale pentru nerespectare programului vizita , dar , cum .. parchetul si .. procurorii ..serversc ... interesele .. infractorilor .. a .. dat ....NUP ...!
.. de aproximativ... 1 an ... mama fiicei mele , ( inteletual ) .. se zice . o influenteaza negativ in timp ce ea nu ingaduie respectarea programului vizita minor , timp in care mi-am indeplinit cu varf si indesat atributiunile ... morale si ..legale de tata ! .. ce-i de facut , importriva unei astfel de ... ,,mame '' .si ..situatii ...????
..va multumesc !
tutu12, utilizator
Apelati la un executor judecatoresc, iar daca mama copilului refuza sa respecte sentinta puteti depune o noua plangere.

In alta ordine de idei, puteti cere exercitarea autoritatii parintesti in comun, in conformitate cu prevederile Noului Cod Civil, precum si schimbarea programului de vizitare intr-unul mai extins.
..nu am apelat la un executor judecatoresc , pentru ca , aceasta actiune consider ca este .. anormala , dat fiind faptul ca , mama fiicei mele este cadru didactic si .... nu doresc ca , copilul meu sa adopte o actiune in urma unei .. presiuni ... a unui executor judecatoresc !...
...este suficient abuzul care-l exercitaa mama ei fata de ea .... !!!!!
tutu12, utilizator
Sa stiti ca daca nu urmati caile legale va veti afla in aceeasi situatie si peste 5 ani.
Chiar daca poate parea dura o asemenea atitudine este fireasca.
Ar fi recomandabil sa aveti si avocat angajat deoarece singur va fi greu sa va descurcati.
... aveti dreptate , domnule avocat , dar mi se pare un abuz emotional foarte mare asupra copilului , apeland la un executor judecatoresc !
... sincer nu consider asta .. ultima solutie , oricum , copilul fiind sub influenta mamei , poate sa-si exprime refuzul .. , fapt ce decurge din atitudine mamei ...!
... n-am dreptate ??????
Daca este vorba de custodie comuna va pot da o veste buna, in sensul ca Asociatia Romana pentru Custodie Comuna (ARPCC) lucreza la un proiect de modificare a Legii nr.272/2004 cu privire la stabilirea unor repere care sa ajute in definirea interesului superior al copilului. La proiect lucreza o echipa de avocati si mediatori, care incerca sa aiba in vedere nevoile copilului dar si capcitatea parintilor de a raspunde acestor nevoi.

Incercati sa contactati si Asociatia T.A.T.A. (Alinta Antidiscriminare a Tuturor Taticilor, au si ei un proiect interesant.....si experienta in cazuri similare cu al dvs.
[ link extern ] /