Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara! Cum se poate proceda in situatia in care ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara! Cum se poate proceda in situatia in care printr-un ...

Buna seara! Cum se poate proceda in situatia in care printr-un act judecatoresc obtinut "pe relatii", in care s-au musamalizat aspecte , implicat involuntar fiind un copil minor, asupra caruia i s-au oferit drepturi unui parinte care nu si-a asumat responsabilitati din nici un punct de vedere(material, moral, etc.)ani de zile? Copilul nu doreste sa onoreze vizitele impuse de cineva prin prisma unui act, tinand cont de faptul ca nu a trait nimeni faptele , injuriile, amenintarile aduse parintelui care s-a ocupat de cresterea, educarea, confortul copilului?Multumesc.
Cati ani are copilul?
12 ani

gi-jane2 a scris:

Cati ani are copilul?

Când v-ati judecat, copilul a fost ascultat și a putut spune ca nu vrea sa il vada ca a fost amenințat si înjurat.
Se putea fixa vizita în prezenta unui terț, ruda sau de la dgaspc
Ce program de vizita s-a stabilit?
Poate nu il ia sau poate își schimbă atitudinea și o sa fie bine.

Pt a raspunde, se apasa pe butonul raspunde, nu pe Citeaza, e în josul ecranului
gi-jane2, moderator
Raspunsurile de la audiere necesitau complexitate, de ce da, de ce nu; intrebarile au fost pentru raspuns cu da sau nu, ceea ce nu mi se pare corect, pentru un copil de 10 ani si jumatate;atunci a fost audierea.Intre timp nu s-a schimbat nimic pozitiv, constructiv.Dl si-a vazut de viata lui, iar acum, in urma deciziei, subit a devenit "interesat", doar ca sa respecte acel act, nu ca s-ar implica intr-un mod coerent, ca ar avea timp, rabdare,iar asta chiar nu este nevoie.Copilul, pana la aceasta varsta, nu a crescut cu aer, nu s-a criogenizat, pe principiul "De Craciun, fii mai bun;au fost aniversari, zile de nastere, etc;scoala, casa, masa, imbracaminte, incaltaminte, diverse necesitati, in functie de varsta. Cum poate un parinte, doar cu numele, care nu s-a implicat in evolutia constructiva a copilului, sa aiba aceleasi drepturi ca cel care se implica din toate punctele de vedere, zi si noapte?
Înțeleg ca a trecut ceva timp de la judecata, puteti cere schimbarea programului de vizita.