Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale radiere, desfiinþare SRL, dupã suspendare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

radiere, desfiinþare SRL, dupã suspendare

După suspendare de 3 ani, fără activitate, fără datorii, cu declaraţii depuse la zi, 1 singur asociat, cum se face radierea sau desfiinţarea acestui SRL?
Care sunt paşii de urmat?
Mulţumesc.
Lichidare fara lichidator cu dizolvarea societatii se face in doua etape. In prima etapa deuneti la O.R. Comertului:

Etapa 1 – dizolvarea si lichidarea voluntara

» Cerere de inregistrare a mentiunii (de la registrul comertului- cerere tip)
» Hotararea AGA sau decizia asociatului unic
» Imputernicirea persoanei care depune mentiunea, daca este cazul
» Dovada achitarii taxelor.

Etapa 2 – de radiere (voluntara)

» Cerere de radiere
» Certificatul de inregistrare si anexele
» Situatia financiara de lichidare
» Hotararea de repartizare a activelor
» Certificat de la Administratia Financiara din care rezulta ca societatea nu are datorii la bugetul de stat si la contributiile sociale
» Imputernicirea persoanei care depune mentiunea, daca este cazul
» Dovada achitarii taxelor.

:luck:
Herra_, utilizator