avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie!

Am fost angajat cu CIM pe per. nedeterminata dar cu per. de proba de 90 zile, incepand cu 05.12.2011. In 27.02.2012 am scris o notificare conf. art.31, alin(3) din Legea 53/2003 republicata, ca incepand cu data de 1 martie 2012, incetez raportul de munca, dar mi-a fost refuzata primirea si inregistrarea. Am scanat-o si am trimis-o pe e-mail patroanei si dir. financiar. Serv. resurse umane cred ca este externalizat, habar n-am. Din 05.03.2012 cand trebuia sa ridic banii cuveniti pt. luna februarie, am facut mai multe demersuri scrise pe e-mail (am primit si raspunsuri , toate de amanare), pentru ca firma sa-mi elibereze decizia de incetare a CIM, adeverinta de vechime, extras dupa reg. gen. de evidenta a salariatilor, fisa fiscala dar nu in ultimul rand acesti bani. eu fiind la serviciu pana pe 29.02.2012. Astazi 19.03.2012 este ultima zi acceptata de mine pt. eliberarea celor de mai sus, maine ma voi duce la ITM Bucuresti pentru a depune o petitie impotriva abuzului angajatorului si probabil voi ajunge si in instanta. Problema mea este, ca am observat abia acum ca notificarea trimisa nu am semnat-o, olograf. Credeti ca ar putea fi o problema, lipsa semnaturii olografe pe notificare ?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Volodea
Ultima modificare: Luni, 19 Martie 2012
volodea, utilizator
Cel mai recent răspuns: masayoshi , utilizator 10:48, 19 Martie 2012
Eu nu am nici o problema in a proba cu email orice act. Faptul ca ati trimis-o din casuta dvs postala, intentia dvs este "semnatura" indeajuns cred

Pe viitor trimiteti cu confirmare de primire, cu confirmare de citire (email) sau cu alte metode de verificare
Ultima modificare: Luni, 19 Martie 2012
masayoshi, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Gestiune-drepturi salariale-inchidere cim volodea volodea Buna ziua, Am fost angajat ca gestionar, cu CIM pe per. nedeterminata dar cu per. de proba de 90 de zile, din 5.12.2011. La sfarsitul anului fostul gestionar ... (vezi toată discuția)
Buna seara. am demisionat acum 2 saptamani (pe 31 iul) de la ... alex25121985 alex25121985 Buna seara. Am demisionat acum 2 saptamani (pe 31 iul) de la actualul loc de munca. Am trimis notificarea de demisie pe email. Am trimis emailul in acceasi ... (vezi toată discuția)
Decizie la notificare incetare cim? adrianpaul169 adrianpaul169 Buna ziua,va rog sa-mi spuneti daca am notificat angajatorul in perioada de proba despre dorinta mea de a inceta cim,acesta ,angajatorul,mai trebuie sa emita ... (vezi toată discuția)