Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Izolare exterioara a blocului de locuinte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Izolare exterioara a blocului de locuinte

Buna ziua,
Suntem o Asociatia de Proprietari din Timisoara si dorim sa izolam exterior blocul (anvelopam) cu polistiren. Am fost la Primaria Timisoara si am nevoie de Cerificat de Urbanism, Autorizatie de Constructie si Proiect pentru lucrare. Eu vreau sa va spun ca nu modificam nimic nici culoarea nici forma, pentru ce ne trebuie Proiect doar sa mai dam bani noi facem aceasta lucrare pe cont propriu fara nici o subventie nu cerem nici certificat energetic, facem aceasta lucrare doar pentru confortul termic. Puteti sa-mi spuneti in baza carei legi i-mi cer Autorizatie de Constructie si proiect. Acest proiect costa bani si noi facem un efort financiar sa facem lucrarea. MENTIONEZ CA NU ESTE CLADIRE ISTORICA
Multumesc!
PD, utilizator
Legea care va intereseaza este legea 50/1991
www.avocatnet.ro/content/art...

Buna ziua,
Suntem o Asociatia de Proprietari din Timisoara si dorim sa izolam exterior blocul (anvelopam) cu polistiren. Am fost la Primaria Timisoara si am nevoie de Cerificat de Urbanism, Autorizatie de Constructie si Proiect pentru lucrare. Eu vreau sa va spun ca nu modificam nimic nici culoarea nici forma, pentru ce ne trebuie Proiect doar sa mai dam bani noi facem aceasta lucrare pe cont propriu fara nici o subventie nu cerem nici certificat energetic, facem aceasta lucrare doar pentru confortul termic. Puteti sa-mi spuneti in baza carei legi i-mi cer Autorizatie de Constructie si proiect. Acest proiect costa bani si noi facem un efort financiar sa facem lucrarea. MENTIONEZ CA NU ESTE CLADIRE ISTORICA
Multumesc!

Nu inteleg din lege daca e obligatoriu Autorizatie de Constructie.
Multumesc!
Da, aveti nevoie de certificat de urbanism si de autorizatie de constructie pentru ca se schimba infatisarea blocului (culoarea, structura de constructie si izolatia)

Art. 3. - Autorizatia de construire se elibereaza pentru:
a) lucrari de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, schimbare de destinatie sau de reparare a constructiilor de orice fel, precum si a instalatiilor aferente acestora, cu exceptia celor prevazute la art. 11;
b) lucrari de construire, reconstruire, extindere, reparare, consolidare, protejare, restaurare, conservare, precum si orice alte lucrari, indiferent de valoarea lor, care urmeaza sa fie efectuate la constructii reprezentand monumente istorice, inclusiv la cele din zonele lor de protectie, stabilite potrivit legii;
c) lucrari de construire, reconstruire, modificare, extindere, reparare, modernizare si reabilitare privind cai de comunicatie, inclusiv lucrari de arta, retele si dotari tehnico-edilitare, lucrari hidrotehnice, amenajari de albii, lucrari de imbunatatiri funciare, lucrari de instalatii de infrastructura, noi capacitati de producere, transport, distributie a energiei electrice si/sau termice, precum si de reabilitare si retehnologizare a celor existente;
d) imprejmuiri si mobilier urban, amenajari de spatii verzi, parcuri, piete si alte lucrari de amenajare a spatiilor publice;
e) lucrari de foraje si excavari necesare in vederea efectuarii studiilor geotehnice, prospectiunilor geologice, exploatarilor de cariere, balastiere, sonde de gaze si petrol, precum si alte exploatari de suprafata sau subterane;
f) lucrari, amenajari si constructii cu caracter provizoriu necesare in vederea organizarii executiei lucrarilor de baza, daca nu au fost autorizate o data cu acestea;
g) organizarea de tabere de corturi, casute sau de rulote;
h) lucrari de constructii cu caracter provizoriu: chioscuri, tonete, cabine, spatii de expunere situate pe caile si spatiile publice, corpuri si panouri de afisaj, firme si reclame, precum si anexele gospodaresti ale exploatatiilor agricole situate in extravilan;
i) cimitire - noi si extinderi.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art... >