Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Declaratii dupa infiintare PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Declaratii dupa infiintare PFA

După ce se înființează PFA-ul, cu obiect de activitate prestare servicii către client din UE, obligațile fiscale (așa cum am înțeles eu) sunt :
1. Decl. 070 (unde nu știu ce trebuie să trec la VECTORUL FISCAL) ce trebuie depusă în 15 zile de la înființare,
2. Decl. 200 pt. anul 2011 completată cu 0 la venituri -termen 25 mai 2012
3. Decl. 220 cu veniturile pe care le voi estima pt. 2012, termen 15 zile de la înființare
4. Decl. 091 pt. obținerea codului tva, îmi trebuie pt. facturile către UE, termen-îninte de a presta serviciile
5. Decl. 095 de înregistrare în Registrul operatorilor intracomunitari
6. Decl. 390 (VIES), termen-până pe 15 ale lunii ulterioare lunii prestației.
Pe lângă aceste declarații care-mi scot păr alb (încă n-am:), trebuie să-mi mai cumpar obligatoriu și Registrul unic de control, Registru de Încasări și plăți, Registru inventar (pt. mijloacele fixe, dacă voi avea) și...
Îmi poate spune cineva, vă rog, dacă mai trebuie ceva?
Mă sfătuiți să apelez la un expert contabil?
Mulțumesc anticipat
Se mai depun declaratiile 392 A sau B anual si 394 lunar sau trimestrial, precum si declaratiile de asigurare la Casa de Sanatate si Casa de Pensie.