Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONTRACT DE COMODAT
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONTRACT DE COMODAT

Buna ziua.
Am urmatoarea situatie.
Un consumator de energie electrica are inchiriat un spatiu in care sunt 2 contoare. Unul este pe numele sc lui iar celelalt pe proprietarul spatiului.
E corect sa inchei un ct de furnizare cu amandoi, iar intre ei sa se incheie un ct de comodat si in baza acestui ct sa emitem factura pe consumatorul care a inchiriat spatiul?
Nota: Proprietarul spatiului nu mai vrea sa-i vina lui facturile si sa le recupereze de la chirias.
Va multumesc
In baza contractului de comodat intre cel care foloseste spatiul si proprietarul imobilului, se incheie contract de furnizare energie electrica direct cu firma care furnizeaza.
Multumesc! E mai bun un ct de comodat decat unul de cesiune.