Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto

Buna seara.
In noiembrie 2007 mi-am achizitionat un automobil nou cumparat de la reprezentanta.
si am achitat taxa de prima inmatriculare de vreo 700 lei.Intrebarea mea este daca eu ii pot da in judecata si daca imi pot recupera aceasta suma, si ce acte imi trebuiesc
Multumesc celor care respund.
Consultati un avocat. Taxa auto care poate fi recuperata este cea incasata in baza OUG 50 din 2008 cu toate modificarile ulterioare pina la abrogare. Nu stiu exact ce taxa ati platit dumneavoastra. Verificati TEMEIUL DE DREPT pentru acea taxa.
Succes
Eu nu am auzit pana acum ca cineva sa fi recuperat taxa ptr auto noi 0 km din Romania cumparata de la reprezentanta.Daca are cineva o astfel de sentinta sa ne dea un link catre dosar.
ionut_nicolae a scris:

Buna seara.
In noiembrie 2007 mi-am achizitionat un automobil nou cumparat de la reprezentanta.
si am achitat taxa de prima inmatriculare de vreo 700 lei.Intrebarea mea este daca eu ii pot da in judecata si daca imi pot recupera aceasta suma, si ce acte imi trebuiesc
Multumesc celor care respund.

cred ca asta va poate fi de ajutor :) :

[ link extern ]