avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto

Buna seara.
In noiembrie 2007 mi-am achizitionat un automobil nou cumparat de la reprezentanta.
si am achitat taxa de prima inmatriculare de vreo 700 lei.Intrebarea mea este daca eu ii pot da in judecata si daca imi pot recupera aceasta suma, si ce acte imi trebuiesc
Multumesc celor care respund.
Cel mai recent răspuns: andrei_pap87 , utilizator 14:00, 21 Martie 2012
Consultati un avocat. Taxa auto care poate fi recuperata este cea incasata in baza OUG 50 din 2008 cu toate modificarile ulterioare pina la abrogare. Nu stiu exact ce taxa ati platit dumneavoastra. Verificati TEMEIUL DE DREPT pentru acea taxa.
Succes
Eu nu am auzit pana acum ca cineva sa fi recuperat taxa ptr auto noi 0 km din Romania cumparata de la reprezentanta.Daca are cineva o astfel de sentinta sa ne dea un link catre dosar.
ionut_nicolae a scris:

Buna seara.
In noiembrie 2007 mi-am achizitionat un automobil nou cumparat de la reprezentanta.
si am achitat taxa de prima inmatriculare de vreo 700 lei.Intrebarea mea este daca eu ii pot da in judecata si daca imi pot recupera aceasta suma, si ce acte imi trebuiesc
Multumesc celor care respund.


cred ca asta va poate fi de ajutor :) :

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa prima inmatriculare auto danutz01 danutz01 Am achizitionat un autoturism SH in luna octombrie 2008 din Germania , pe care l-am inmatriculat in Romania in luna decembrie 2008.La acea data am platit o ... (vezi toată discuția)
Taxa auto nicu100 nicu100 am cumparat un autoturism nou in 2011 se poate recupera taxa auto va multumesc (vezi toată discuția)
Taxa auto chiriladaniel chiriladaniel am auzit ca poti \"amana\" taxa in sensul ca iti cumperi o masina neimatriculata in romania si la inmatriculare scapi de taxa dar cand o vei vinde platesti ... (vezi toată discuția)