avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1642 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

am auzit ca poti "amana" taxa in sensul ca iti cumperi o masina neimatriculata in romania si la inmatriculare scapi de taxa dar cand o vei vinde platesti taxa,si daca ii adevarat cu RAR cum ii?
Cel mai recent răspuns: chiriladaniel , utilizator 15:11, 6 Mai 2012
Si nu vi s-a parut prea frumos sa fie adevarat?
Care sunt principalele modificări aduse vechii taxe

În cadrul proiectului de lege se prevede:

- scăderea taxei de poluare cu maximum 25%

- persoanele care vor cumpăra un automobil pentru care nu a fost plătită taxa auto vor avea posibilitatea de a o achita în momentul în care se vor hotărî să îl vândă

- taxa va fi plătită atât pentru automobilele noi, cât şi pentru cele cumpărate la mâna a doua, care nu au mai fost înmatriculate până acum în România

- taxa se va aplica şi în cazul maşinilor înmatriculate înainte de 2007, în momentul în care proprietarii vor vrea să le vândă

ii de pe site-ul acesta [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa auto/ 2012 Dg_Marian Dg_Marian Buna ziua! Intentionez sa cumpar o masina care are prima inmatriculare in anul 1993, in Romania, actualul proprietar a cumparat-o in anul 2010, eu, platesc ... (vezi toată discuția)
Taxa auto natty1954natty1954 natty1954natty1954 buna seara , am cumparat o masina inscrisa in tara la sfarsitul lui noiembrie , dar problema este urmatoarea: in anul 2005 a fost adusa din germania si ... (vezi toată discuția)
Ce parere aveti despre noua lege privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule ? Roland Mindrila Roland Mindrila Legea privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule a fost adoptata, potrivit biroului de presa al Camerei Deputatilor, cu 213 de voturi ... (vezi toată discuția)