Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

am auzit ca poti "amana" taxa in sensul ca iti cumperi o masina neimatriculata in romania si la inmatriculare scapi de taxa dar cand o vei vinde platesti taxa,si daca ii adevarat cu RAR cum ii?
Si nu vi s-a parut prea frumos sa fie adevarat?
Care sunt principalele modificări aduse vechii taxe

În cadrul proiectului de lege se prevede:

- scăderea taxei de poluare cu maximum 25%

- persoanele care vor cumpăra un automobil pentru care nu a fost plătită taxa auto vor avea posibilitatea de a o achita în momentul în care se vor hotărî să îl vândă

- taxa va fi plătită atât pentru automobilele noi, cât şi pentru cele cumpărate la mâna a doua, care nu au mai fost înmatriculate până acum în România

- taxa se va aplica şi în cazul maşinilor înmatriculate înainte de 2007, în momentul în care proprietarii vor vrea să le vândă

ii de pe site-ul acesta [ link extern ]