Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu minim brut
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu minim brut

Buna ziua

Sunt angajata cu contract individul de munca pe perioada nedeterminata, in contract salariul minim brut este de 750 de lei . Va rog sa ma indrumati ce pasi trebuie sa urmez pentru a fi lamurita de angajator conform carei baze legale salariul mediu brut in fisa fiscala 2011 in noiembrie a fost de 700 de lei brut si in decembrie 607 lei brut. Sunt insarcinata in sase luni si ma aflu in concediu de risc maternal incepand cu data de 13.12.2011. Mentionez ca nu am semnat niciun act aditional la contractul individual de munca prin care sa fiu anuntata de diminuarea salariului brut.

va multumesc
In conformitate cu HG 1225 din 2011 salariu minim brut pe economie pentru anul 2012 este stabilit la minim suma de 700 lei.
Pentru anul 2011 cuantumul acestui salariu a fost de minim 600 lei (HG 1193 din 2010).
In lunile noiembrie si decembrie salariul dvs. nu putea fi modificat fara acordul dvs. Solicitati sa vi se prezinte documentul in baza caruia vi s-a modificat salariul stabilit prin contractul individual de munca. Daca va refuza aceasta cerere adresati-va I.T.M.
va multumesc
lucian huzum a scris:

[...]
Pentru anul 2011 cuantumul acestui salariu a fost de minim 600 lei (HG 1193 din 2010).
[...]

In 2011 suma a fost de 670 lei.

Iulian Manea a scris:

In 2011 suma a fost de 670 lei.

Corect Iulian, multumesc pentru observatie.