Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim pentru angajat studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim pentru angajat studii superioare

Buna ziua,

Va rog frumos, cine poate sa-mi precizeze, si eventual cu trimitere catre actele normative, cat a fost salariul minim obligatoriu pentru angajatii cu studii superioare in anul 2011, si cat este stabilit pentru anul 2012?

cu multumiri,
A. Lazarescu

In 2011, salariul minim brut a fost de 670 lei ... stabilit prin HG nr.1193/2010
In 2012, salariul minim brut este de 700 lei ... stabilit prin HG nr.1225/2011.

De la 01.01.2011 nu mai exista CCMN care prevedea coeficienti de ierahizare pentru diferite categorii de salariati ...

Angajatorul poate diferentia salariile acordate numai daca in ccm aplicabil acestuia sau in reg.intern sunt prevazuti coeficienti de ierarhizare ...
freeelis a scris:

In 2011, salariul minim brut a fost de 670 lei ... stabilit prin HG nr.1193/2010
In 2012, salariul minim brut este de 700 lei ... stabilit prin HG nr.1225/2011.

De la 01.01.2011 nu mai exista CCMN care prevedea coeficienti de ierahizare pentru diferite categorii de salariati ...

Angajatorul poate diferentia salariile acordate numai daca in ccm aplicabil acestuia sau in reg.intern sunt prevazuti coeficienti de ierarhizare ...

Va multumesc frumos pentru interventie.
Informatiile dvs. imi sunt extrem de folositoare.