avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim pentru angajat studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim pentru angajat studii superioare

Buna ziua,

Va rog frumos, cine poate sa-mi precizeze, si eventual cu trimitere catre actele normative, cat a fost salariul minim obligatoriu pentru angajatii cu studii superioare in anul 2011, si cat este stabilit pentru anul 2012?

cu multumiri,
A. Lazarescu
Cel mai recent răspuns: Adrian Lazarescu , utilizator 19:31, 27 Martie 2012

In 2011, salariul minim brut a fost de 670 lei ... stabilit prin HG nr.1193/2010
In 2012, salariul minim brut este de 700 lei ... stabilit prin HG nr.1225/2011.

De la 01.01.2011 nu mai exista CCMN care prevedea coeficienti de ierahizare pentru diferite categorii de salariati ...

Angajatorul poate diferentia salariile acordate numai daca in ccm aplicabil acestuia sau in reg.intern sunt prevazuti coeficienti de ierarhizare ...
freeelis a scris:


In 2011, salariul minim brut a fost de 670 lei ... stabilit prin HG nr.1193/2010
In 2012, salariul minim brut este de 700 lei ... stabilit prin HG nr.1225/2011.

De la 01.01.2011 nu mai exista CCMN care prevedea coeficienti de ierahizare pentru diferite categorii de salariati ...

Angajatorul poate diferentia salariile acordate numai daca in ccm aplicabil acestuia sau in reg.intern sunt prevazuti coeficienti de ierarhizare ...


Va multumesc frumos pentru interventie.
Informatiile dvs. imi sunt extrem de folositoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul minim? diferentieri studii superioare? calin_andrei calin_andrei Buna seara, Stie cineva cat este in momentul de fata salariul minim pe economie? Si daca (mai) sunt diferentieri la acest salariu pentru cei cu studii ... (vezi toată discuția)
Salariul minim la angajare la un srl ionut c ionut c Buna seara! Va rog sa imi spuneti cat este pana la urma salariul minim la data aceasta pentru studii superioare si cat pentru un muncitor calificat si ... (vezi toată discuția)
Salariul minim garantat pentru personal cu studii superioare 2011 ilysuciu ilysuciu salariul minim garantat pentru personal cu studii superioare incadrat in functii cc necesita studii superioare (vezi toată discuția)