avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim la angajare la un SRL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim la angajare la un SRL

Buna seara!
Va rog sa imi spuneti cat este pana la urma salariul minim la data aceasta pentru studii superioare si cat pentru un muncitor calificat si legislatia respectiva.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:22, 14 Aprilie 2011
1200 studii superioare si 700 lei muncitori.
Am inteles ca nu s-a aprobat CCMN pentru 2011, deci nu e nimic clar. De aceea nu stiu care este salariul minim corect: 670 lei x 1,2 pt calificati si 670 lei x 2 pentru studii superioare conform CCMN 2007-2010 sau 700 lei x1,2 si 700 lei x 1,72 conform CCMN 2011-2014 care inca nu s-a aprobat?
eu.ro.lex a scris:

1200 studii superioare si 700 lei muncitori.


De unde rezulta aceste salarii?

HG nr.1193/2010 prevede ca salariul minim este de 670 lei brut/luna de la 01.01.2011.
Coeficientii se ierarhizare se pot lua din ccm la nivel de armura de activitate.
In prezent, nu exista CCMN.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul minim garantat pentru personal cu studii superioare 2011 ilysuciu ilysuciu salariul minim garantat pentru personal cu studii superioare incadrat in functii cc necesita studii superioare (vezi toată discuția)
Care e salariul minim la privat pentru studii superioare? hgabi hgabi Buna ziua, va rog sa ma lamuriti si pe mine, trebuie sa angajez o persoana pe un post care necesita studii superioare. Mentionez ca sunt un angajator privat. ... (vezi toată discuția)
Salariu minim garantat pentru persoane cu studii superioare AncaDDD AncaDDD Buna ziua, Sunt foarte nelamurita intr-o problema si poate ma ajuta cineva. Sunt angajata pe un slariu net de 973 ron. Stiu clar ca salariul minim net ... (vezi toată discuția)