Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim la angajare la un SRL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim la angajare la un SRL

Buna seara!
Va rog sa imi spuneti cat este pana la urma salariul minim la data aceasta pentru studii superioare si cat pentru un muncitor calificat si legislatia respectiva.
Va multumesc!
1200 studii superioare si 700 lei muncitori.
Am inteles ca nu s-a aprobat CCMN pentru 2011, deci nu e nimic clar. De aceea nu stiu care este salariul minim corect: 670 lei x 1,2 pt calificati si 670 lei x 2 pentru studii superioare conform CCMN 2007-2010 sau 700 lei x1,2 si 700 lei x 1,72 conform CCMN 2011-2014 care inca nu s-a aprobat?
eu.ro.lex a scris:

1200 studii superioare si 700 lei muncitori.

De unde rezulta aceste salarii?

HG nr.1193/2010 prevede ca salariul minim este de 670 lei brut/luna de la 01.01.2011.
Coeficientii se ierarhizare se pot lua din ccm la nivel de armura de activitate.
In prezent, nu exista CCMN.