Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Sponsorizare oferita de un ONG unei persoane fizice
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Sponsorizare oferita de un ONG unei persoane fizice

Daca se poate as dori cateva lamutiri la situatia de mai jos:
- un ONG (care nu desfasoara activitati economice) primeste de la o primarie (instituţie publică finanţată din venituri proprii şi subvenţii de la bugetul local), in baza unui contract de colaborare, o suma in vederea pregatirii editarii unei carti.
- ONG-ul poate incheia un contract de sponsorizare cu persoana fizica care realizeaza efectiv volumul sau trebuie sa incheie un contract de colaborare (eventual unul de drepturi de autor), suma primita considerandu-se a fi de natura "surse obtinute de la buget" ?
L32/1994 "ART. 3 (1) Persoanele fizice sau juridice din Romania nu pot efectua activitati de sponsorizare sau de mecenat din surse obtinute de la buget."

Daca se poate incheia acest contract de sponsorizare suma este limitativa? la care indicator?
Va multumesc
Pentru persoana in cauza faceti contract de drepturi de autor pentru care trebuie sa platiti dumneavoastra (ong) contributia la pensie 10,5%, somaj 0,5% si impozit de 16%. Pentru contributia la sanatate trebuie sa si-o plateasca singur daca e cazul.